Parodontológia

Ha Önnek megszokott látvány a vér a fogkefén, és ártalmatlan dolognak tartja, akkor ezt az írást mindenképpen olvassa végig!

Hazánkban – és világszerte- a legtöbb elvesztett fog mögött egyetlen gyulladásos betegség áll, melyet idegen szóval parodontitisnek, magyarul fogágybetegségnek nevezünk.

Hogyan alakul ki a fogágybetegség?

Bár kutatások igazolják, hogy bizonyos tényezők, mint a stressz, a dohányzás vagy a nem megfelelő étrend hajlamosíthatnak a fogágybetegségre, a kialakulásának az oka azonban a nem megfelelő szájhigiénia. Ha a szájápolási rutin nem kellően hatékony, a fogakon fogkő halmozódik fel, melyben kórokozók nagy számban telepedhetnek meg, hiszen az ideális közeget teremt a számukra. Ez pedig elindítja a gyulladásos folyamatokat – kezdetben a fogíny szöveteiben, idővel azonban a gyulladás a fogak tartószerkezetére átterjed – ekkor beszélünk fogágybetegségről.

Parodontológia, fogágybetegség, szájhigiénia, fogkő, ínygyulladás, digitális fogászati klinika, Budapest 13. kerület

Hogyan ismerhető fel a fogágybetegség?

A betegség legjellemzőbb tünetei az alábbiak:

C

fogínyvérzés, mely jellemzően fogmosáskor, vagy keményebb ételek fogyasztásakor (például almába harapáskor) jelentkezik.

C

érzékeny fogak és fogíny

C

a fogíny vörösre színeződik az egészséges világos rózsaszín helyett

C

kellemetlen szagú lehelet

C

a fogak körül mély ínytasakok alakulnak ki

C

súlyos esetben a fogak mozgathatóvá válnak és akár ki is hullhatnak

Fontos megjegyezni, hogy a parodontitis gyulladásos gócként van jelen a szervezetben, ezért testszerte okozhat igen változatos problémákat az ízületi problémáktól a hajhulláson és bőrproblémákon át egészen a szívizomgyulladásig, várandós hölgyek esetén pedig koraszüléshez is vezethet.

Mivel akár életveszélyes állapotok kialakulásához is vezethet a kezeletlenül hagyott fogágybetegség, a fogorvosi rendelő meglátogatását nem szabad halogatni!

Hogyan zajlik a fogágybetegség kezelése?

Gyulladásos állapot megszüntetése

El kell távolítani a szájból a fogkövet, méghozzá a teljesség igényével. Ez azt jelenti, hogy az íny alatti területekhez is hozzá kell férnünk, hiszen a fogkő ott is fel tud halmozódni. Ezt a fajta tisztítást kürettálásnak nevezzük és létezik kevésbé invazív (“zárt”), valamint nyitott formája – utóbbi esetben egy kisebb szájsebészeti (parodontológiai) műtétről beszélünk.

Megfelelő életmód kialakítása

A gyógyulás érdekében a páciensnek szigorú utasítások szerint kell végeznie a fogmosást-szájápolást, és fel kell hagynia káros szokásaival. Mindezek nélkül a terápia hosszú távon nem tud sikert elérni.

A fogágybetegségben szenvedő pácienseknek érdemes felkészülni arra, hogy számukra

a rendszeres szájhigiéniai beavatkozás nem csak javasolt, de egyenesen kötelező

– persze csak abban az esetben, ha szeretnék megőrizni a fogaikat!

Meggyógyult mosolyok

Kérjen időpontot személyes konzultációra!